Edukacja ekologiczna w zakresie ochrony różnorodności biologicznej w obliczu zmian klimatycznych, realizowana zgodnie z misją wrocławskiego ogrodu zoologicznego
Wzrost świadomości społecznej nt. różnorodności biologicznej oraz edukacja w tej dziedzinie w powiązaniu ze zmianami klimatycznymi i ekonomiczną wartością ekosystemów (w tym projekt predefiniowany) poprzez kształtowanie postaw ekologicznych, prowadzenie działań edukacyjnych i promujących ochronę i zrównoważone użytkowanie różnorodności biologicznej (w tym projekt predefiniowany), w tym wystawę edukacyjną w pawilonie, warsztaty edukacyjne, konkursy, konferencje, seminarium naukowe, wydarzenia specjalne oraz materiały drukowane (ulotki, broszury).
Tematem przewodnim wystawy będzie wpływ zachowań konsumpcyjnych na zmiany klimatyczne, które przyczyniają się do utrzymania lub zachwiania bioróżnorodności na obszarach polarnych oraz w obrębie lokalnych ekosystemów. Pojawią się też stanowiska interaktywne obrazujące zagadnienia związane z zachowaniem bioróżnorodności i ochroną środowiska. Wystawa ma na celu uświadomienie zwiedzającym wpływu zmian klimatycznych na kondycję środowiska naturalnego w skali naszego kraju i całego globu. Dedykowana jest również kampanii na rzecz ochrony obszarów polarnych "Dwa bieguny - cały świat" (EAZA Campaign "Pole to pole"), prowadzoną przez Europejskie Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów, którego członkiem jest ZOO Wrocław. Pawilon przeznaczony jest do samodzielnej edukacji dzieci i dorosłych oraz jako uzupełnienie warsztatów edukacyjnych.
Opracowanie wielobranżowej koncepcji programowo-przestrzennej oraz dokumentacji niezbędnej do przygotowania przetargu na realizację zadania pn. „Budowa pawilonu interaktywnego: Klimat, Zwierzęta, Ludzie ” została powierzona Customs Factory z Wrocławia. Wyposażeniem pawilonu zajmie się konsorcjum: SLX Sp. Z o.o. oraz SGK Projekt Sp. z o.o. Sp. K., natomiast zespół grafików z Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu przygotowuje wideoprojekcje i animacje z wykorzystaniem innowacyjnych technologii, tak by dostosować przekaz do różnych grup odbiorców.
Wystawa będzie oddziaływała i edukowała zwiedzającego według następującego schematu:
Otwarcie pawilonu zaplanowane jest jesienią 2015 roku w połączeniu z seminarium naukowym.
Przeznaczone są dla słuchaczy w każdym wieku a ich głównym założeniem jest przedstawienie problematyki zmian klimatycznych, globalnego ocieplenia i wpływu ludzi na te zjawiska. Mają za zadanie pokazać jak wybory konsumenckie każdego z nas oddziałują na środowisko naturalne w naszym kraju, ale również na środowisko obszarów polarnych. Nacisk kładziony będzie na kruchą homeostazę ekosystemów i podkreślenie, że klimat i jego zmiany kształtują bioróżnorodność na całym świecie, na zasadzie naczyń połączonych.
Zajęcia ruszyły - http://www.zoo.wroclaw.pl/index.php?strona=260&id_kat=274
Planuje się przeprowadzenie warsztatów dla minimum 20 000 uczestników w trakcie trwania projektu. Udział w zajęciach jest bezpłatny.
Konkursy wiedzy skierowane są do uczniów szkół podstawowych klas IV-VI, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych. ZOO Wrocław organizuje tego typu konkursy corocznie, cieszą się one olbrzymią popularnością, a jednocześnie pozwalają uczestnikom sprawdzić poszerzoną podczas warsztatów wiedzę z zakresu ekologii, biologii i ochrony środowiska. Ponadto planowane jest również przeprowadzenie konkursów plastycznych: na rysunek, na plakat i na rzeźbę przestrzenną oraz konkursu na prezentację multimedialną. Działania te skierowane są do różnych grup wiekowych i umożliwiają wybór formy, w której każdy z uczestników czuje się najlepiej. Laureatom wszystkich konkursów zostaną przyznane nagrody rzeczowe, a nagrodzone prace zostaną zaprezentowane na terenie wrocławskiego zoo.